Grand Theft Auto

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
 Grand Theft Auto  18 Jedna z najbardziej brutalnych serii gier komputerowych wszechczasów. Gracz jest wplątany w wojnę gangów, w której przemoc, seks i narkotyki spotyka się na każdym kroku.

Rodzaj gry: gra akcji z otwartym światem – gra, w której rozgrywka wykorzystuje refleks gracza, jego zręczność, celność oraz szybkość. Otwarty świat pozwala natomiast na nieograniczoną eksplorację, w czasie której gracz może (ale nie musi) podejmować różnego rodzaju zadania wyznaczone mu przez twórców gry, jak i wyznaczać sobie cele samemu.

Grand Theft Auto (najnowsza odsłona ma nr V), czyli w skrócie GTA, to gra, która zdobyła szereg nagród na całym świecie. Zdobyła sobie popularność dzięki kontrowersjom jakie wzbudza duża dawka przemocy z jaką spotyka się w niej gracz. W każdej części serii gracz wciela się w rolę gangstera w amerykańskiej metropolii, który pnie się po szczeblach mafijnej kariery. Może jednak skorzystać z otwartego świata i zająć się kolekcjonowaniem samochodów (które trzeba wcześniej ukraść) lub… rozwożeniem pizzy albo spełnianiem się w roli taksówkarza (te aspekty gry wydają się adekwatne dla młodego odbiorcy, ale są one jedynie „przerywnikiem” głównej linii fabularnej).

Wykonywane przez graczy misje dotyczą różnej przestępczej działalności – mogą wyświadczać przysługi lokalnym bossom mafii, kraść samochody, rozprowadzać narkotyki, wymuszać haracze czy przeprowadzać napady na banki. Sceny z udziałem głównych bohaterów są okraszone dużą dawką wulgaryzmów.

GTA jest grą bardzo dynamiczną – w momencie popełnienia przestępstwa policja wszczyna pościg za postacią gracza, a do rannych (na przykład w przeprowadzonym chwilę wcześniej przez gracza zamachu) podjeżdżają służby medyczne. Gracz ma do wyboru szereg broni, którymi może rozprawiać się z przeciwnikami – od zadawania ciosów prostym śrubokrętem, przez pistolety, karabinki, shotguny do rakietnicy, która rozrywa wrogów na kawałki. Walka odbywa się z perspektywy 3 osoby.

Chociaż wiemy, że popełnianie zbrodni w grach nie stworzy z naszych dzieci automatycznie zabójców, to na pewno GTA nie jest serią, którą powinny oglądać. Przemoc, seks i wulgaryzmy pojawiają się tu tak często, że potrafią wzbudzić mieszane uczucia wśród dorosłych. Dlatego też główni bohaterowie gry nie powinni być postaciami w jakie wciela się młody człowiek

GTA V - przemoc

Powrót do katalogu gier