Gry terenowe

1. Gry terenowe – dlaczego warto je organizować?

Adresatami naszych gier terenowych są dzieci i młodzież, którym słowo „gra” najczęściej kojarzy się z komputerem i Internetem. Często nie zdają sobie sprawy, jak wiele satysfakcji i radości może płynąć z tego typu form rozrywki, które odbywają się w świecie realnym, opierają się na współpracy i relaksie na świeżym powietrzu.

Zajęcia w terenie umożliwiają utrwalanie u młodzieży nawyków przydatnych w życiu społecznym. Uczestnictwo w grach wymaga ustalania i respektowania zasad, współdziałania grających, przyzwyczaja do rzetelności i uczciwości, uczy przezwyciężania trudności, pokazuje jak rezygnować do rezygnacji z własnych celów dla dobra zespołu.

Gra nocnaGry terenowe wyzwalają w uczestnikach zdrowe ambicje, a także wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych zadań i celów. Uczestnicząc w grze prowadzonej w nieznanym terenie uczestnicy wyrabiają w sobie pewność siebie, zaradność, samodzielność i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Tym, co sprawia, że wychowawcy tak często i chętnie sięgają po gry realizowane w terenie, jest wszechstronny rozwój uczestników podczas tej formy rozrywki i edukacji. Podczas zajęć wychowawcy w naturalny sposób mogą poznać charakter młodego człowieka, jego wady i zalety oraz predyspozycje. Gry pobudzają do myślenia, wnioskowania, rozwijają zdolność wydawania sądów o zjawiskach spotykanych w terenie, o życiu, poszerzając horyzonty myślowe, budzą zdolności samoobserwacyjne i samokształceniowe.
Wychowawca może poprzez dobór gier o odpowiedniej tematyce kształtować postawy i umiejętności u swoich wychowanków.

(na podstawie materiału dydaktycznego dla uczestników szkoleń „Gry i zabawy terenowe”, Robert Turski, 2010)

Dzięki naszym grom uczestnicy:

 • uczą się działania w grupie, pracy zespołowej, ducha koleżeństwa, uczciwości,
 • integrują się z sobą,
 • uczą się skutecznej komunikacji,Gra terenowa na azymut
 • rozwijają sprawność fizyczną,
 • rozwijają pamięć i twórczą wyobraźnię,
 • uczą się logicznego myślenia,
 • rozwijają takie cechy jak: samodzielność, śmiałość, pomysłowość, panowanie nad sobą, dokładność, spostrzegawczość,
 • poznają najbliższą okolicę lub też uczą się orientacji w nieznanym terenie,
 • aktywnie i w zdrowy sposób wypoczywają,
 • po prostu dobrze się bawią i wspominają przeżycia związane z daną grą w przyszłości.

2. Dlaczego my?

Oprócz prowadzenia działalności komercyjnej, pracujemy z dziećmi i młodzieżą jako wolontariusze (instruktorzy ZHP) i/lub członkowie klubów i organizacji, które rozwijają nasze pasje. Należymy do grupy osób, które bardzo angażują się w podjęte działania, dbając przy tym o ich jakość.
To, co najlepsze w harcerstwie przenosimy na pole naszych zawodowych działań.

Jesteśmy pedagogami, psychologami, trenerami różnych umiejętności, wreszcie jesteśmy wychowawcami, więc przykładamy wagę do wspierania naszych podopiecznych we wszechstronnym rozwoju. Prowadzimy także szkolenia dla nauczycieli i wychowawców, których celem jest uatrakcyjnienie ich warsztatu pracy.
Pasjonujemy się organizacją czasu wolnego, w tym różnorodnych typów gier terenowych, z których każda posiada niestandardową fabułę dostosowaną do wieku i potrzeb grupy odbiorców.

3. Wybrane propozycje gier terenowych.

1. Gra związana z nowymi technologiami (uczestnicy: 10-12 lub 13-16 lat)

Gra miejska z wykorzystaniem nowoczensych technologii„Podobno świat staje się globalną wioską.  Jeśli chcesz nauczyć się lepiej patrzeć, co słychać za płotem, naucz się korzystać z nowych technologii. W trakcie gry zobaczysz inne miasta przez kamery internetowe i Street View, poznasz dzieła i rozwiążesz zagadki dawnych mistrzów dzięki Google Art Project i poszukasz skarbów z pomocą GPS. Dostatecznie zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii – pozwól sobie ulec czarom XXI wieku.”

Podczas tej gry uczestniczy doświadczą przenikania świata wirtualnego z realnym. Rozwiązywanie realnych zagadek przy użyciu nowoczesnych technologii to pomysł na odciągnięcie cyfrowych tubylców sprzed ekranów ich komputerów.

2.  Gra oparta na fabule związanej z fantastyką (uczestnicy 7-10 lub 10-12 lat)

„Małe miasta na Pograniczy kryją wiele tajemnic. Słyszy się różne głosy: „Krasnoludy nie dorastają nam do pięt…”, „Elfy nie myją uszu”… Czy w mieście naprawdę dzieją się sprawy, które zagrażają Królestwu? Czy tajemniczy skarb jest tylko legendą?”

Podczas gry uczestnicy przeniosą się do świata fantastyki wypełnionego magią i niewyjaśnionymi tajemnicami. Ich celem będzie dotarcie do Skarbu, lecz nie będzie to proste zadanie. W końcu wkraczają w nieznane.

3. Gra kryminalno-szpiegowska (uczestnicy 10-12 lat)

„Hej, ty! No pewnie, że do ciebie mówię! No to teraz nie stój tu jak głupi, tylko się zasłoń tą gazetą. W końcu cię rozpozna i co? No dobra, teraz w prawo i czwarta brama po lewej. Widzisz tam napis na ścianie? Idź tam. Spotkasz się z rudą blondynką ubraną w niebieskie kimono. Daj jej makrelę, wtedy pozna, że jesteś od nas. Mikrofilmy będą w salcesonie – koniecznie dostarcz je Grubemu przed czwartą.”

Podczas gry uczestnicy wcielą się w rolę agentów i wykorzystają wszystkie swe siły do szyfrowania i odczytywania tajnych wiadomości. Nie zabraknie pościgów, spotkań z informatorami, pluskiew ani przykrywek.

4. Klasyczne podchody harcerskie (uczestnicy 10-12 lat)Mapa gry terenowej

„365 stopni, 42 parokroki, potem ukryty list i jesteśmy na półmetku. Jesteśmy coraz bliżej…”

Jedna z najlepszych gier na współpracę grupową, jaką kiedykolwiek wymyślono. Połączenie klasycznej formy z grą „Flagi” zapewni nie tylko dobrą rozrywkę, ale wyłoni spośród uczestników urodzonych liderów, strategów, wywiadowców i obrońców.

5. Gra krajoznawczo-topograficzna (uczestnicy: 10-12 lub 13-16 lat)

„Każde miejsce ma w sobie ukryte piękno, które czeka na tych, którzy umieją je odnaleźć. To gra dla tych, którym niestraszny wysiłek fizyczny i przemierzanie kilometrów. Zaufaj mapie i własnym oczom, szukaj znaków patrolowych, wypatruj pomników przyrody i bez lęku maszeruj na azymut.”

Celem gry jest poznanie walorów najbliższej okolicy w atrakcyjnej formie. Dotarcie do wyznaczonego miejsca będzie wymagało od uczestników znajomości różnorodnych technik orientowania się w terenie (których nauczą się przed i w trakcie gry) oraz podejmowania odważnych decyzji.

 

Gra miejska w Lublinie - FRS Game4. Dodatkowe informacje organizacyjne

 • Czas trwania jednej gry wynosi 4h. W trakcie jednego dnia mogą odbyć się maksymalnie dwie gry.
 • Każdy uczestnik gry otrzyma dyplom uczestnictwa  i niespodziankę na zakończenie gry.
 • Dbamy o bezpieczeństwo, dlatego też dostosowujemy gry do miejsca i wieku uczestników (np. kwestia samodzielnego poruszania się dzieci i młodzieży podczas trwania gry).

 

Uwaga!
Na życzenie klientów jesteśmy w stanie przygotować Państwu grę dedykowaną, która uwzględni Państwa potrzeby. W takim przypadku prosimy o podanie proponowanego celu gry lub konwencji albo umiejętności potrzebnych uczestnikom, które Państwa interesują. Ważną wskazówką będzie dla nas wiek uczestników i proponowane miejsce gry.

 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszymi propozycjami gier terenowych, prosimy o kontakt (biuro@interakcja.com)

 


 

Rodzinny Wagabunda” – artykuł na temat naszej gry zrealizowanej dla GOPSu w Michałowicach.