Gry wyścigowe – Need for Speed, Forza

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
Need for Speed/Forza/Gran Turismo i inne 7 lub 12 W grach wyścigowych gracz nie ma najczęściej do czynienia z przemocą, ani treściami, które mogłyby go przerazić. Warto sobie jednak uświadomić, że część gier wyścigowych zawiera pościgi policyjne, które mogą być nieodpowiednie dla młodszych graczy. 321 322 online

Rodzaj gry: wyścigi – gry, w których gracz ma za zadanie ścigać się z pojazdami przeciwnika (nie zawsze są to samochody), którymi steruje komputer, gracz obok (gra na podzielonym ekranie) lub przeciwnik w sieci. Zadaniem graczy jest zdobycie jak najlepszego miejsca lub uzyskanie najlepszego czasu na danej trasie.

Need for Speed, Forza Motosport czy Gran Turismo to tylko kilka tytułów z całej gamy gier wyścigowych. Większość z nich zawiera wyścigi po torze, w czasie których gracze mierzą się z przeciwnikiem żywym (siedzącym obok i kontrolującym drugi pojazd przy pomocy kontrolera lub przez sieć) lub komputerowym. Za każdym razem zadaniem gracza jest ukończenie wyścigu na jak najwyższym miejscu lub przejechanie trasy w określonym czasie.

Należy uważać jednak na część gier z serii Need for Speed (np. NFS: Underground), które osadzone są w świecie nielegalnych wyścigów, w których gracz niejednokrotnie porusza się w ruchu ulicznym czy umyka przed policją (w innych częściach może wcielać się w rolę policjanta i zmuszać inne pojazdy do zatrzymania).

Gry wyścigowe zwykle nadają się dla wszystkich odbiorców, tworzone są specjalne wersje „ścigałek” dla najmłodszych odbiorców (Lego Racing lub Auta – Mistrzostwa Złomka).

Zagrożeniem jakie mogą nieść gry wyścigowe może być przeświadczenie, że wypadki nie są czymś groźnym – kierowcy w grach prawie nigdy nie odnoszą obrażeń, a samochody wielokrotnie mogą uderzyć w ścianę i dalej będą jeździć (chociaż to zależy od poziomu trudności – bywają gry, w których jeden błąd potrafi wykluczyć gracza z wyścigu, np. symulatory Formuły 1).

Gran Turismo

Need for Speed

Powrót do katalogu gier