Minecraft

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
Minecraft  7 To chyba najpopularniejsza gra wśród dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Gra nie ma określonego celu, ale gracz może je sobie sam definiować. Gra wspiera rozwój dziecka.  

Rodzaj gry: sandbox (piaskownica) – gra, w której nie ma wyznaczonych celów, gracz może je sobie sam definiować.

Minecraft już od kilku lat (premiera w 2009 r.) wiedzie prym wśród najpopularniejszych gier, w które grają najmłodsi. Nie można się temu dziwić, bo gra pozwala graczom dowolnie kształtować świat gry, przy pomocy sześciennych bloków – na kształt klocków, którymi dzieci bawią się w „realu” od lat.

Gra może odbywać się w dwóch trybach – pierwszym jakim jest „przetrwanie”, w którym gracz może dowolnie modelować otoczenie, ale surowce musi pozyskiwać ze świata dookoła niego, a następnie korzystać z receptur, które pozwolą mu wytworzyć narzędzia. Drugi tryb – „kreatywny” daje graczom dostęp do wszystkich możliwych bloków i narzędzi, z których można tworzyć przeróżne budowle – od prostego domku campingowego, po ogromne świątynie świata starożytnego.

W Minecraftcie można wykorzystać „czerwony kamień”, przy pomocy którego można tworzyć mniej lub bardziej skomplikowane obwody, a łączenie ich w bramki logiczne pozwala poznać podstawy programowania. W rozgrywce dla wielu graczy, mogą oni ze sobą współpracować przy tworzeniu budowli lub walczyć – tworząc na przykład drużyny.

Dowolne modelowanie otoczenia sprawia jednak, że dzieci nie zawsze mogą budować obiekty przeznaczone dla ich wieku – gracz może na przykład stworzyć obóz koncentracyjny i chociaż to raczej ekstremalny przypadek, to jednak warto czasem rzucić okiem, co buduje nasza pociecha.

Prosta grafika i sterowanie pozwalają na szybkie wdrożenie się do gry osobom, które wcześniej miały niewielką styczność z tego typu zabawą.

Gra jest polecana przez edukatorów z całego świata, a edukacyjna wersja Minecrafta jest wykorzystywana podczas lekcji lub zajęć pozalekcyjnych – takich jak te prowadzone przez nas: http://interakcja.com/minecraftedu/

Statek zbudowany w Minecraft

2015-08-17_22.48.48

Powrót do katalogu gier