O rzeczywistości rozszerzonej

O Rzeczywistości Rozszerzonej

Potencjał edukacyjny AR

Badania naukowe

Nasze realizacje

Współpraca

Czym jest rzeczywistość rozszerzona?

Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) to aplikacje i systemy, które łączą świat realny (rzeczywisty) z wirtualnym (rozszerzając go). Aplikacje wykorzystują oraz z kamery telefonu, tabletu, kontrolera do Xboxa o nazwie Kinect i wielu innych, na który nakładają dodatkowe informacje w postaci tekstu, obrazu lub dźwięku. Na rzeczywistości rozszerzonej opierał się między innymi system Google Glass – półprzezroczystego ekranu w formie okularów, które pozwalają na obserwację otoczenia, a także nakładają na nie obraz generowany komputerowo.


Jak i do czego używać rzeczywistości rozszerzonej?

Rzeczywistość rozszerzona jest wykorzystywana w szeregu dziedzin życia – od tych najbardziej „poważnych” jak medycyna i lotnictwo po używanie jej w kampaniach marketingowych, muzeach czy jako uzupełnienie gier wideo lub zabawek. Przykładowe zastosowania:

  • w medycynie rzeczywistość rozszerzona pozwala na przykład lekarzom na wgląd do informacji na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjentów;
  • w lotnictwie pozwala na zobrazowanie pilotom ukształtowania terenu, nad którym lecą, co jest bardzo przydatne w czasie lądowania w złych warunkach atmosferycznych;
  • w muzeach może być wykorzystana do opisania artefaktu lub pokazania miejsca jego odnalezienia;
  • w marketingu może uzupełnić proces sprzedaży – AR pozwala na „przymierzenie” ubrań bez konieczności wychodzenia z domu.

Zobacz nasze przykładowe realizacje rzeczywistości rozszerzonej!