Pokemon GO

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
Pokemon GO 13 Należy uważać przy poruszaniu się po mieście ze wzrokiem utkwionym w grze oraz kontaktach z obcymi.  brak oznaczeń PEGI, gra wymaga potwierdzenia rodzica, w przypadku chęci gry przez osobę poniżej 13 roku życia
Rodzaj gry: fabularna gra miejska, korzystająca z technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR) – gra, w której rzeczywistość jest uzupełniana o elementy generowane przez technologię, np. telefon lub tablet. Zadania przygotowane w grze-świecie wirtualnym muszą być wykonane w odpowiednim miejscu świata rzeczywistego.

Opis gry: Pokemon GO polega na zbieraniu w grze Pokemonów – fantastycznych stworzeń, które po raz pierwszy pojawiły się w popkulturze w 1996 jako gra na przenośną konsolę Game Boy. Potem zostały przeniesione na ekrany telewizorów, kin czy do książek. W Polsce zdobywały dużą popularność od 2000 roku, kiedy anime Pokemon w telewizji Polsat. Dlatego też dzisiaj częściej w Pokemon GO grają starsi gracze (średni wiek graczy przekracza 30 lat!), którzy pamiętają czasy kiedy anime ze stworkami oglądali w telewizji.

W grze dostępna jest mapa, która pokazuje okoliczne pokemony i pokestopy (miejsca, w których można dostać specjalne przedmioty, do użycia w grze). Gracze poruszając się po rzeczywistym terenie, przy użyciu technologii GPS i Internetu mogą udawać się w miejsca oznaczone symbolami pokestopów i pokemonów, aby zdobywać kolejne przedmioty i stworki. Te ostatnie, pojawiają się na ekranie telefonu, po obróceniu aparatu komórki w odpowiednią stronę. Pokemony mają różną rzadkość – jedne pojawiają się częściej, a inne rzadziej, co tworzy kolejne wyzwanie dla graczy – złapać wszystkie jest naprawdę trudno (tym bardziej, że w kolejnych aktualizacjach będą pojawiać się nowe).

Mimo, że gra przez recenzentów została oceniona przeciętnie, to wciąż rośnie ilość osób łapiących Pokemony na swoich telefonach. Odwiedzają oni różne miejsca i toczą walki o dominację drużyn – odbywa się to w specjalnych gymach-salach ćwiczeń pokemon (zlokalizowanych w charakterystycznych rzeczywistych miejscach), które należy zajmować w imieniu swojej drużyny (można dołączyć do jednej z trzech frakcji – niebieskich, żółtych i czerwonych).

Gra może nieść zagrożenia dla najmłodszych i nie tylko. Bardzo często gracze umawiają się w sieci na wspólne łapanie pokemonów i chociaż zwykle rzeczywiście kończy się to wspólnym chodzeniem po mieście, to jak zawsze, należy z takimi kontaktami uważać, bo nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie monitora – zdarzały się już napady na trenerów Pokemon.

Inne zagrożenie, to poruszanie się po mieście – należy pamiętać, żeby przy przechodzeniu przez jezdnię spojrzeć w lewo i prawo, a nie tkwić ze wzrokiem w telefonie. Najmłodszych raczej nie dotyczy możliwość spowodowania wypadku podczas jazdy samochodem i łapania pokemonów (takie wypadki również się zdarzały). Rodzice muszą pamiętać też, że nie zawsze jest czas i miejsce na zabawę – kontrowersje budzi łapanie pokemonów w różnego rodzaju miejscach pamięci, kościołach i innych (zakaz gry w Pokemony został wydany na terenie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, czy na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz).

Ponadto, jak zawsze w grach z mikropłatnościami (w grze można zakupić przedmioty nieco ułatwiające grę), należy uważać, żeby nie wydać zbyt dużej ilości pieniędzy, czy nie przekroczyć pakietu internetowego, aby nie na razić się na dodatkowe koszty.

Zagrożenie może nieść też śledzenie lokalizacji przez firmę tworzącą Pokemon GO – chociaż prawdopodobnie jedynym sposobem wykorzystania tych danych będą reklamy, które wyświetlą nam się w grze, to należy mieć tego świadomość.

Oczywiście Pokemon GO to nie tylko zagrożenia – gra może zostać wykorzystana w celach edukacyjnych, a tematyka pokemonów, które w świecie wykreowanym przez Satoshiego Tajiri zastępują na Ziemi zwierzęta może zostać wykorzystana do spędzenia czasu w sposób ciekawy i kreatywny.

Poza graniem można z dzieckiem rozmawiać o świecie Pokemon, prosić o opowiadanie historyjek czy stworzenie dzienniczka trenera pokemon, w którym gracz będzie zapisywał swoje przygody. Pokemony to również świetne narzędzie do poznawania swojego najbliższego otoczenia – Pokestopy często znajdują się przy niedostrzeganych na co dzień tablicach pamiątkowych, małych kapliczkach i innych obiektach. Dzięki temu można poznać geografię i historię okolicy.

 

Łapanie Squirtle'a
Łapanie pokemona
Opis pokemona

Powrót do katalogu gier