Survival Horrory – Amnesia, The Forest, Outlast

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
Amnesia, The Forest, Outlast, 7 days to die i inne 18 Survival horrory jak sama nazw wskazuje nie nadają się dla młodego odbiorcy. Gry tego typu zawierają przemoc, treści, które mogą przerazić, wulgarny język i niosą inne zagrożenia. 324 PRZEMIC sex fear bad_language online

Rodzaj gry: survival horror – podgatunek przygodowej gry akcji, który jest inspirowany fantastyką grozy, w którym głównym zadaniem gracza jest utrzymanie bohatera przy życiu. Gracze są często podatni na zranienie, mają mało przedmiotów i muszą z nich racjonalnie korzystać, aby przejść grę. Poziomy są zwykle zaprojektowane jako ciemne i klaustrofobiczne, budzące niepokój.

We wszystkich survival horrorach zadaniem gracza jest przetrwanie, niekiedy musi przy okazji rozwiązać zagadki – tak jak w przypadku gry Outlast, w której zostaje umieszczony w zakładzie dla obłąkanych gdzieś w Kolorado. Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki masakry personelu ośrodka. Gra czerpie garściami z estetyki gore, pełno w niej brutalności, krwi, wnętrzności, odrąbanych kończyn czy okaleczonych ciał. Jest to obraz, którego dzieci zdecydowanie nie powinny oglądać.

Inna z wymienionych gier – The Forest – umieszcza gracza w tytułowym lesie, jest on jedyną ocalałą osobą z katastrofy samolotu. Ląduje na wyspie, buduje schronienie, wszystko wydaje się być w porządku… Do czasu kiedy w nocy pojawiają się zamieszkali wyspę mieszkańcy – zmutowani kanibale, którzy walczą z naszym bohaterem. Przy pomocy wszelkich dostępnych środków gracz musi postarać się przeżyć. Niekiedy rozwiązaniem będzie otwarta walka, a innym jej unikanie. Gra zawiera przemoc i sceny grozy.

Przedostatni z wymienionych tytułów – Amnesia nawiązuje do prozy grozy H.P. Lovecrafta. Gracz w atmosferze niepokoju przemierza w nim osiemnastowieczny zamek, w którym cały czas coś zagraża jego życiu. Z jakiegoś powodu stracił pamięć i w trakcie gry próbuje rozszyfrować dlaczego tak się stało.

Ostatni wymieniony tytuł, czyli 7 Days to Die w zasadzie łączy wiele wątków z trzech poprzednich – gracz musi tym razem unikać hord zombie, które zarażają wirusem zmieniającym żywych w zombie we właśnie 7 dni (stąd tytuł).

Praktycznie wszystkie gry z gatunku survival horror – także te nie wymienione jak H1Z1, F.E.A.R., Dead Island, Silent Hill, Alan Wake – nie nadają się dla dzieci z wyżej wymienionych powodów.

The Forest

 Amnesia

Powrót do katalogu gier