The Sims

Tytuł Kategoria wiekowa Informacje o zagrożeniach Opis gry Oznaczenia PEGI, zrzuty ekranu, filmiki
The Sims 12 Duże znaczenie dla gry mają wybory graczy, którzy mogą kierować simami – ich zachowania mogą być pozytywne lub negatywne. W grze pojawia się lekka przemoc oraz seks. 322 sex PRZEMIC

Rodzaj gry: symulacja. Seria The Sims jest najbardziej znanym przedstawicielem „symulatorów życia ludzkiego” i prekursorem gatunku.

W The Sims gracz może pokierować stworzonymi przez siebie awatarami, które prowadzą zwykłe, codzienne życie (spotykają się ze znajomymi, chodzą do pracy, zajmują się swoim hobby itd.). Wpływa na zachowania swoich podopiecznych i może wydawać im polecenia bycia miłym dla pozostałych simów, wspierającym, kochającym. Jednak gra umożliwia też zachowania zupełnie odmienne – od denerwowania innych, prze bycie samolubnym po zdrady.

Simy mogą walczyć ze sobą, a nawet zginąć w wyniku wydarzeń losowych – pożarów czy głodu, ale zdarza się to bardzo rzadko. Simy mogą też angażować się w związki i uprawiać seks, chociaż akty seksualne nigdy nie są pokazywane. Podobnie jest w przypadku nagości – na przykład pod prysznicem, czy w czasie przebierania się – postać gracza jest wówczas rozmyta. To jakie zachowania podejmie sim jest jednak zależne od gracza.

Gracze muszą zbudować domy, w których mieszkają simy, dzięki czemu dzieci mogą uczyć się planować, a także… rezygnować z niektórych zachcianek – w momencie, w którym jego podopieczni nie mają wystarczająco pieniędzy, żeby kupić laptopa i konsolę, muszą wybrać jedną z tych rzeczy.

Należy uważać na ściąganą dodatkowo z Internetu zawartość, którą tworzą fani gry, ponieważ może zawierać niestosowną dla dzieci treść.

Gra może być pretekstem do rozmowy o odpowiedzialności za prowadzone w grze postacie, a także prowadzenie domu – gracz musi się zmierzyć z problemami finansowymi simów, ich codziennymi troskami i zmartwieniami – dzieci mogą dzięki temu chociaż trochę zrozumieć świat dorosłych.

The Sims pozwala też poruszyć z dzieckiem tematykę konsumpcjonizmu – gra skupia się na pozyskiwaniu różnego rodzaju obiektów – gadżetów, mebli, lepszych domów, co prowadzi do materializmu – warto uświadomić dzieciom, że poza „mieć” jest jeszcze sfera „być”.

The Sims

The Sims

 

Powrót do katalogu gier